Dovolená Kvarner


 

 

 

Kvarner

Kvarnerský záliv

je s rozlohu 3.300 km2 největší v Chorvatsku. Záliv je vymezen Opatijskou riviérou a pobřežím Istrie na severu a ostrovem Pag a severní Dalmácii na jihu. Kromě ostrova Pag leží v oblasti další největší chorvatské ostrovy: Krk, Cres, Lošinj a Rab. Kromě zachovalé přírody včetně bujné vegetace a jehličnatých lesů nabízí oblast spoustu historických památek i krásné pláže. Kvarner má příjemné klima, které se vyznačuje horkými léty a mírnými zimami.

ostrov Krk

Ostrov Krk leží ve skupině Kvarnerských ostrovů a má rozlohu 405,78 km2. Severní část ostrova Krk je úrodnější a také hustěji osídlenou částí ostrova. Na vápencích řídce porostlých travou se po celý rok pasou ovce, na polích se pěstují především olivy, vinná réva, ovoce a zelenina. Kromě zemědělství má stále svůj význam i rybolov. Asi jednu třetinu ostrova pokrývají lesy.
Krk je již po mnoho desetiletí významnou oblastí cestovního ruchu a k místům se starou turistickou tradicí jako je Baška, Krk, Malinska, Njivice přibyla i novější letoviska jako např.Punat na jihu nebo malé letovisko Šilo na východním pobřeží ostrova. K oblibě a vysoké návštěvnosti Krku přispívá i jeho výborná dopravní dosažitelnost. Velkým plusem pro rozvoj cestovního ruchu na ostrově bylo vybudování Krckého mostu od městečka Kraljevica na pevnině přes ostrůvek Sveti Marko na severovýchodní cíp ostrova Krk. Most dlouhý 1309 m byl otevřen v roce 1980 a za přejezd autem se platí mýtné.

ostrov Cres

Ostrov Cres leží ve vnějším pásu Kvarnerských ostrovů, v jeho severozápadní části a jeho celková rozloha je 405,78 km2.
Má výrazně protáhlý tvar a od mysu Jablanac na severu až po mys Suha na jihu měří 68 km, široký je 2 – 13 km. Cres nemá žádné povrchové vodní toky a celý ostrov, spolu ze sousedním Lošinjem, je zásobován pitnou vodou z Vranského jezera, jehož hladina je pouze 13 m nad mořem a dno 68 m pod hladinou moře. Pěkné koupání je prakticky podél celého pobřeží, obklopující hlavní město. Oblázkové, štěrkové a kamenité pláže stíněné vegetací jsou místy doplněny betonovými a travnatými plochami. Vstup do moře je pozvolný, a proto je vhodný i pro děti a neplavce. Cres má dobré trajektové spojení s pevninou linkou z Brestove (30 km jižně od Opatije) do Porozeny a taky s ostrovem Krk linkou z Valbisek (na jihozápadě Krku) do Meragu.

ostrov Pag

Třetí nejdelší chorvatský ostrov dostal své jméno od Římanů, v dalších dějinách o něj byla svedena nejedna bitva a nejeden spor a to pro jeho výbornou strategickou polohu. 60 km dlouhý ostrov byl v šedesátých létech spojen s pevninou mostem v jeho jižní části. Dalším spojením na ostrov je pravidelná trajektová doprava z Prizny. S více než 250 km dlouhým pobřežím je Pag, patříci k jižní části Kvarnerských ostrovů, vedle Dugiho otoka, nejčlenitějším chorvatským pobřežím. Rekreační letoviska se nachází převážně v jihozápadním pobřeží, kde je mírné středomořské klima. Z minulých dob je zde silně rozvinutý folklór s nápadně zdobenými kroji. Velmi oblíbeným a typickým suvenýrem jsou ručně paličkované krajky s originálními vzory. Na prosolených a téměř holých pastvinách se celoročně chovají vytrvalé a houževnaté ovce, které svým majitelů dávají dostatek mléka, ze kterého se vyrábí známá specialita – pažský sýr. Jeho tajemstvím je zvláštní chuť, kterou získává kořeněnou stravou ovcí, jejíž součástí je šalvěj, tymián, rozmarýn. Další zvláštností jsou tzv. saliny, místa kde se přírodní cestou těží sůl z moře.

Řadit dle:
0 položek, 1 stránka
Vámi zadaným kritériím neodpovídá žádný výsledek. Prosím upravte vyhledávací kritéria.
Vytvářím objednávku...